Ürünü nasıl değiştirebilirim?
Hesabım menüsü altında İade Taleplerim linkini kullanarak değişim talebinizi oluşturun.
Müşteri temsilcimizin sizinle iletişime geçmesini bekleyin
Size bildirilen kargo gönderim numarasıyla ürünü belirtilen adrese gönderin.
Tarafımıza ulaşan ürün kontrol edildikten sonra değişim talebinde bulunduğunuz ürün tekrar size gönderilecektir.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?
Siparişiniz henüz kargolanmadıysa İletişim sayfamızdan veya Whatsapp destek numaramızdan iletşime geçerek siparişinizi İptal edebilirsiniz. 
Eğer siparişiniz kargolandıysa Değişim veya İade talebinde bulunabilirsiniz.

Ürünü nasıl iade edebilirim?
Hesabım menüsü altında İade Taleplerim linkini kullanarak iade talebinizi oluşturun.
Müşteri temsilcimizin sizinle iletişime geçmesini bekleyin
Size bildirilen kargo gönderim numarasıyla ürünü belirtilen adrese gönderin.
Tarafımıza ulaşan ürün kontrol edildikten sonra iade talebiniz onaylanarak ödeme yaptığınız metodla ücreti hesabınıza gönderilecektir.

Kredi kartı ile ödeme yaptım, farklı şekilde para iadesi olur mu?
Kredi kartıyla ödeme yaptıktan sonra siparişi iptal etme durumunda, para iadesi kredi kartına yapılmaktadır. Diğer metotlarla para iadesi almak mümkün değildir.
Not: Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde iade tutarı, bankaların yoğunluk ve süreç uygulamalarına bağlı olarak 3 iş günü içerisinde kredi kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. 
Ayrıntılı bilgi almak için bankanızla görüşebilirsiniz.

Taksitli yaptığımın alışverişin iadesi neden taksitli yapılıyor?
Ücret iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka süreçleri nedeniyle taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. 
Bu nedenle tüm iadenin tek seferde yapılmasına rağmen taksit yapılan ay boyunca hesap ekstrenizde +,- bakiye olarak görebilirsiniz.

Kuponla aldığım ürünü iade edersem kuponu tekrar kullanabilir miyim?
Kupon kullanılarak alınan ürünlerin iade veya iptalinde sepetin tamamının iade veya iptal edilmesi gerekir. Kullanım süresi devam ediyorsa kupon hesaba tekrar yüklenir. Kısmı iade ile kullanım süresi geçtikten sonra yapılan iptal ve iade işlemlerinde kupon hesaba tekrar yüklenmez.
Önemli Not: Kampanya şartlarına bağlı olarak kupon iade durumu değişiklik gösterir.

Ürün arızalı / hasarlı / eksik / farklı ise nasıl iade edebilirim?
Kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık tespit edilmesi durumunda kargo görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı düzenletmelisiniz. Hasarlı kargolar için kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.
Kargo görevlisinin belge, zabıt veya tutanak düzenlemediği durumlarda ürünü teslim almadan görevliye iade edebilir veya kargo şubesinde kontrolunu sağlayarak teslim alabilirsiniz.
Hasar tespit belgesini düzenletmezseniz üründeki sorunun mağaza veya kargo kaynaklı olduğunu ispatlamanız mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka tutanak tutturmalısınız.
Kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık olması durumunda kargo görevlisine hasar tespit tutanağı düzenletmeniz gerekir.
Tutanak tutturarak ürünü teslim almadan görevliye kapıda iade edebilirsiniz. Ürününüz eksik, arızalı, kusurlu, hasarlı veya belirtilenden farklı ise iade etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

İade talep ettim, nereden takip edebilirim?
Hesabım menüsü altında İade Taleplerim linkini kullanarak iade talebinizi takip edebilirsiniz.