Ürün ne zaman gönderilir?

Sitemizde stoklarımızda mevcut ürünleri sipariş edersiniz. Bu sebeple kargo teslim saatleri içinde alınan siparişler aynı gün kargo teslim saatini geçen siparişler ertesi iş günü kargoya teslim edilir.


Birden fazla ürün satın aldığımda, hepsi birlikte gönderilebilir mi?

Siparişinizde bulunan ürünlerin tamamı bir seferde kargolanır.


Birden fazla adres tanımladım, nasıl geçerli adres yapabilirim?

Hesabım menüsündeki Adres Defterim sayfasından kayıtlı tüm adreslerinizi görebilirsiniz.

Kayıtlı adreslerinizin alt kısmında yer alan Varsayılan Adres linkinde Evet'e tıklayıp seçim yapabilirsiniz.


Fatura adresi ile teslimat adresi farklı olabilir mi?

Fatura adresinizi teslimat adresiyle aynı seçebilir veya farklı bir adres girebilirsiniz.


Sepetimdeki ürünleri farklı adreslere gönderebilir miyim?

Sepetinizdeki ürünleri tek sipariş olarak bir adrese gönderebilirsiniz. Dilerseniz sepetinizi bölüp birden fazla sipariş verebilir, siparişler için farklı teslimat adresleri girebilirsiniz.


İstediğim kargo firmasını kullanabilir miyim?

Size doğru ve en uygun fiyatla teslimat yapabilmek için kargo firmalarıyla anlaşmalar yapmaktayız. Ödeme sayfasında kargo firmalarından birini seçerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz.


Kargo ne zaman elime ulaşır?

Sipariş kargoya verdikten sonra ortalama 2 iş günü içerisinde kargonuz elinize ulaşır. Resmi ve idari tatiller bu süreye dahil değildir.


Kargo takip numarasına nereden ulaşabilirim?

Hesabım menüsündeki Sipariş Geçmişi sayfanızdan veya size gönderilen sipariş kargoya verildi konulu e-postadan kargo takip numarasına ulaşabilirsiniz.


Kargo ücretini kim ödüyor?

Sitemiz anlaşmalı kargoları ile size en uygun fiyatlarla kargo gönderimi yapmaktadır.

Özel kampanyalar ve ürünlerde ücretsiz kargo seçenekleri bulunmaktadır. Bu gibi durumların haricinde kargo ücreti alıcıya aittir.


Evde kimse olmadığı için ürün geri gönderilmiş. Ne yapabilirim?

Teslimat adresi bilgilerinde belirtilen kişi adına bir yakını kimlik tespitiyle kargodan ürünü teslim alabilir. Kargo görevlileri, eğer teslimat adresinde kimseye ulaşamazsa kapıya bir pusula bırakır. Bu pusula üzerinde size teslimat yapan kargo şubesinin adres ve telefon bilgisi bulunur. Kargo şubesi, ürününüzü 3 gün boyunca bekletir ve bu süre içinde size ulaşamadığı takdirde siparişinizi geri gönderir. Adresinizde bulunmadığınız için kargonuzu teslim alamadığınızda, kargo şubenize pusuladaki bilgilerle ulaşıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Böyle durumlarda hızlı bir şekilde kargo firmasıyla irtibata geçtikten sonra tekrar kargo talebinde bulunmanızı öneririz. Ürün çoktan geri gönderildiyse ürünün tekrar kargoya verilmesi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.


Hasar tespit tutanağı nedir?

Kargonun kendisinde veya ambalajında herhangi bir hasar (yırtılma, patlak, ezilme, ıslanma vb.) meydana gelmesi halinde kargo görevlisi tespit amaçlı düzenlenen belgedir.


Hangi durumlarda hasar tespit tutanağı tutulmalı?

Ürünü teslim alırken orijinal kutusunda, kargo paketinde veya üründe hasar, darbe, kırık, kusur tespit ettiğiniz durumlarda kargo görevlisine hasar tespit tutanağı tutturabilirsiniz. Kargo görevlileri, ürün teslimatı sırasında ürünü kontrol etmenizi beklemek zorundadır.